نوشتن با گچ ایمنی طوفان ساختمان اصول ایمنی

نوشتن با گچ: ایمنی طوفان ساختمان اصول ایمنی آتش نشانی جلال ملکی وقوع طوفان توصیه های ایمنی

گت بلاگز وب‌گردی در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟

سکته قلبی یکی از شایع‌ترین علل ناتوان کننده افراد و مرگ‌و‌میر در دنیا است که اگر در وقت طلایی تشخیص و درمان شود علاوه بر زیاد کردن شانس اصلاح بیمار به ارتقا

در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، سکته قلبی یکی از مرسوم ترین علل ناتوان کننده افراد و فوت و میر در دنیا است که اگر در وقت طلایی تشخیص و درمان شود علاوه بر زیاد کردن شانس اصلاح بیمار به ارتقاء کیفیت زندگی وی نیز کمک می کند.

عبارات مهم : انتقال
بر اساس آمارهای اعلام شده است از سوی وزارت بهداشت هر ساله حدود 200 تا 300 هزار ایرانی بر اثر سکته قلبی فوت می کنند. سکته قلبی فرآیندی است که در آن قسمت هایی از عضله قلب به علت کم کردن جریان خون از بین می رود در واقع سکته قلبی زمانی رخ می دهد که در اثر انسداد ناشی از لخته در رگ ها، جریان خون کم کردن و یا متوقف شود.

دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت با اعتقاد براینکه فوت ناشی از بیماری های قلبی- عروقی در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد به خبرنگار آنا می گوید که در کشور عزیزمان ایران 46 درصد فوت ها به علت بیماری های قلبی – عروقی است که در صدر این بیماری ها، سکته قلبی قرار دارد.

علائم سکته قلبی چیست؟
دردهای شدید قفسه سینه و یا دردهایی که به دست چپ انتشار پیدا می کند، شاید تنها علامتی باشد که مردم را به بروز سکته قلبی و یا عارضه های قلبی مشکوک می کند، ولی باید گفت سکته های قلبی علائم وسیع تری را دربرمی گیرد و حتی گاهی ممکن است با درد قفسه سینه بروز نیابد.

دکتر بابک حیدری اقدم، متخصص قلب و عروق راجع به علائم این بیماری مرسوم و کشنده به خبرنگار آنا، می گوید: دردهای جلوی سینه که به گردن، دست ها به خاص دست چپ، پشت و فک تحتانی انتشار یابد، عرق سرد، تهوع، رنگ پریدگی و … از جمله مرسوم ترین علائم بروز سکته قلبی است که به محض بروز فرد باید به دکتر مراجعه کند.

وی افزود: اگر با بروز هر یک از این علائم فرد به موقع به دکتر مراجعه نکند و از درمان های تخصصی بهره مند نشود، دچار عوارض سکته و یا حتی فوت می شود.

با سکته هم می توان زندگی کرد
زمانی که که کلمه «سکته» بر زبان می آید و یا در بیمارستان متوجه می شویم که یکی از عزیزانمان دچار عارضه سکته شده است هست، او را به شکل یک فردی می بینیم که بر اثر سکته یا تعادل قسمتی از بدن را از دست داده و یا جهت ادامه حیات نیازمند کمک دیگران است ولی باید گفت، امروزه با کارها انجام شده است در وزارت بهداشت و مرکز اورژانس می توان از بروز عوارض و حتی فوت ناشی از سکته پیشگیری کرد.

دکتر فریدون نوحی، مدیر انجمن قلب و عروق و بیمارستان قلب شهید رجایی در این باره به آنا می گوید: اگر فردی که دچار سکته قلبی شده است است در کمتر از چهار ساعت به مراکز درمانی مجهز به تجهیزات احیای قلب انتقال یافته شود، می توان علاوه بر بروز عوارض از فوت وی پیشگیری کرد.

چگونه در کم ترین وقت بیمار سکته قلبی را به بیمارستان انتقال یافته کنیم؟
دکتر آقاجانی در این باره می افزاید: جهت انتقال سریع بیماران به مراکز درمانی از آمبولانس های مجهز به سیستم ارسال آنلاین نوار قلب استفاده می شود که امروزه زیاد آمبولانس های کشور به این دستگاه مجهز هستند.
ارائه خدمات به بیماران قلبی در قالب برنامه ای تحت عنوان 247 و یا به عبارتی ارائه خدمات قلبی عروقی 24 ساعته در هفت روز هفته به اجرا درآمده است که اجرای این طرح در 54 بیمارستان و در 24 شهر کشور موجب شده است فوت ومیر ناشی از سکته های قلبی به میزان زیادی کم کردن پیدا کند.

در ادامه دکتر سید اسدالله موسوی، مدیر مرکز اورژانس پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به شرح اجرای این طرح می گوید: طرح ارائه خدمات قلبی به بیماران از پنجم دی ماه سال گذشته به اجرا درآمد که از آن وقت تاکنون 260 نفر در پایتخت کشور عزیزمان ایران از خدمات آن بهره مند و از عوارض بیماری های قلبی نجات پیدا کرده اند.

وی می افزاید: زمانی که گزارشی در خصوص بیمار دچار علائم قلبی به مرکز اورژانس اعلام می شود، آمبولانس مجهز به ارسال نوار قلبی به محل اعزام می شود. به محض رسیدن تکنسین های اورژانس بعد از بررسی علائم اولیه، نوار قلبی تهیه و به صورت آنلاین به دکتر متخصص قلب که در مرکز مستقر هست، ارسال می کنند.

زمانی که دکتر نوار قلبی را بررسی و متوجه بروز سکته قلبی شد سریعا با بیمارستان های حامی طرح هماهنگی مورد نیاز انجام و کد 247 را اعلام می کند که در نهایت بیمار در کم ترین وقت جهت خوابیدن و انجام کارها تخصصی مانند کار گذاری استنت قلبی، فنر و … به بیمارستان انتقال یافته می شود.

مدیر مرکز اورژانس پایتخت کشور عزیزمان ایران با اعتقاد براینکه با اجرای این طرح ارائه خدمات تخصصی به بیمار سریع تر انجام می شود، می گوید: در گذشته بیمار بعد از ارجاع به بیمارستان باید مراحل مختلفی مانند تهیه نوار قلبی، آزمون ورزش، رادیوگرافی و … را طی می کرد و در نهایت بعد از معاینه به وسیله متخصص اورژانس به متخصص قلب ارجاع و در صورت نیاز به اتاق عمل جهت باز گشایی رگ انتقال یافته می شد ولی امروز بیمار در محل تشخیص و به محض ورود به بیمارستان وارد اتاق عمل می شود.

با این تفاسیر می توان گفت، هر وقت خودمان دچار علائم قلبی شدیم و یا با فردی که علامت در او متظاهر شده است روبرو شدیم باید با شماره 115 تماس گرفت تا در کم ترین وقت علاوه بر ادامه حیات از زندگی سالم بهره مند شد.

منبع:فرادید

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انتقال | بیماری | اورژانس | متخصص قلب | علائم سکته | بیمارستان | بیماران قلبی | سکته قلبی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog